Situată la aproximativ 30 km de Craiova și la 6 km de Segarcea, comuna Cerăt este un obiectiv important pe harta județului Dolj. Având o populație de peste 4.000 de persoane, localitatea face pași importanți spre dezvoltare. Autoritățile locale au făcut demersuri să atragă fonduri europene care să schimbe aspectul așezării, iar eforturile lor s-au concretizat în proiecte care vor realiza acest obiectiv. Pe lângă investițiile care se vor face în infrastructură și utilități, edilul Ionuţ Barbu a avut în vedere și proiecte care să vină în beneficiul localnicilor din Cerăt. „Unul dintre cele mai importante obiective realizate în anul 2017 este faptul că în luna februarie am inaugurat Serviciul pentru Evidenţă a Persoanelor, pentru eliberarea cărților de identitate. Acest serviciu vine în sprijinul cetățenilor din comuna noastră pentru că, înainte să îl înființăm, ei erau nevoiți să se deplaseze în orașul Segarcea și pierdeau destul de mult timp. Acum își pot rezolva problema actelor mult mai rapid chiar în localitatea lor. Până în acest moment s-au eliberat în cadrul serviciului 590 de cărți de identitate și 41 de cărți provizorii de identitate“, a spus primarul din Cerăt, Ionuţ Octavian Barbu.I